Dom i ogród

Kalarepa

Kalarepę wysiewamy w połowie lutego 12 gr. na 5 okien inspektowych. Po wzejściu trzymamy w chłodnej temperaturze, wystrzegając się jednakże przymrozków i w tym celu starannie okrywamy je na noc a w razie mroźnego dnia uchylamy tylko maty, aby rośliny nieco oświetlić, nie dopuszczając jednak do zamarznięcia szyb. Pamiętać należy, że najlżejsze przemarznięcie rozsady czyni ją bezwartościową, gdyż taka kalarepa nie wytworzy ładnej główki, a rosnąć będzie w kwiat. Szczególne musimy mieć pewność co do rozsady przeznaczonej na wysadzenie do inspektu.

Mając gotową rozsadę wysadzamy ją w pierwszych dniach marca po 60 sztuk pod okno do zimnego inspektu. Z początku trzymamy ją ciepło, mało przewietrzając, aby się dobrze zakorzeniła, później jednak szczególniej w dni słoneczne dajemy wysokie lufty, bo z kalarepą postępujemy wprost przeciwnie niż z kalafiorami, u których siłę stanowi głąb i bujne liście. U kalarepy potrzebne są obfite korzenie i małe liście, aby się wytworzyła duża główka na łodydze. W tym nawet celu wybiera się specjalną odmianę kalarepy wiedeńskiej, posiadającej rzadkie niewielkie liście.

Z kalarepą postępujemy tak jak z kalafiorami a mianowicie: w drugiej połowie kwietnia zdejmujemy okna hodując w dalszym ciągu na otwartym powietrzu. W tym wypadku jednakże nie ma potrzeby podnoszenia skrzyni, ale na noc i w dni mocno chłodne okrywamy kalarepę matami. Skoro główki osiągną grubość podwójnego orzecha włoskiego, wyrywamy kalarepę i wiążąc po 10 w pęczek odkładamy do magazynowania.